שתלים קצרים

טיפולי שיניים נחשבים לבין הטיפולים השכיחים בעולם המערבי, כאשר טיפולים אלו מתלווים אל חיינו החל מגילאים מוקדמים למדי ועד הגעינו אל גילאים מופלגים למדי. לצד השכיחות הגבוהה של טיפולים אלו, גם היעילות שלהן גדלה והפכה להרבה יותר אפקטיבית כאשר סל הכלים שיש לכל רופא כיום הרבה יותר רחב מבעבר. בין אם מדובר ביכולת לבצע הלבנות שיניים ועד היכולת לטפל בהשתלות מורכבות הדורשות השתלה של שתלים קצרים, כאשר הדוגמא האחרונה נחשבת לפרוצדורה די שכיחה אותה עוברים מעל למאה אלף מטופלים בשנה. כך שבמקרים של השתלת שיניים, מומלץ לוודא כי הרופא המטפל אכן יוכל להעניק לנו פתרונות מצוינים כמו שתלים קצרים.

מתי נזדקק לשתלים קצרים?

השימוש בשתלים קצרים בישראל הפך לדי שכיח, כאשר גם מטופלים בני הגיל השלישי אך גם מטופלים מכל שכבות הגיל באוכלוסייה, עושים שימוש יעיל במיוחד בשתלים אלו. אך הסיבות בגינן נצטרך שתלים מתבססות בעיקר סביב מחסור בעצם השן, אשר עלול להתקיים דרך מספר לא קטן של סיבות. אחת מהן היא כאשר קיימת דלקת חניכיים קשה, אשר עלולה לפגוע בעצמות השיניים ולהוביל לכדי פגיעה משמעותית בכמות העצם ובחשיפה של השיניים. סיבה נוספת היא במקרים של עששת חמורה ובדומה לדלקת בחניכיים, גם היא עלולה לפגוע בכמות העצם בשן ולהוביל לכדי השתלה ולרבות שימוש בשתלים קצרים.

אילו שתלים קצרים קיימים? כמו שציינו מעל השימוש בשתלים קצרים בישראל נחשב לדי שכיח, אך למרות השכיחות קיימות רק שני חברות המציעות שתלים כאלו בישראל. הראשונה היא חברת פרימדיון הישראלית, אשר עיצבה שתלים בצורת פירמידה המגיעים עם מנגנוני הרחבה ויכולת שחרור לחץ מבוקר. החברה השנייה ממנה נוכל להנות משתלים קצרים איכותיים לא פחות, היא חברת "בייקון" האמריקאית, המציעה מספר גדול של שתלים קצרים ובגדלים שונים החל מ3 מ"מ ועד לשתלים בקוטר 6 מ"מ. ההתאמה של שתלים אלו נעשית כמובן לאחר סבב בדיקות הכולל צילומים, בדיקה של רופא חניכיים במקרה של דלקות חמורות ובמקרים של פגיעה בשורשי השן נדרשת גם בדיקה של מומחה שורש.