אופנה

מהי אופנה? אופנה היא השפעת הסביבה על האדם. למה הכוונה? אופנה זה תכתיב חברתי למה שמתאים, למה שנכון, למה שיפה, למה שטרנדי בתחומים שונים כגו: ביגוד, תמרוקים, ריהוט, עיצוב פנים וחוץ, אומנות ועוד. האופנה מתקשרת לתקופה זו או אחרת, מחוכים שהיו מאוד אופנתיים במאות קודמות אינן אופנתיים בימנו אנו. האופנה מטבעה משתנה מתקופה לתקופה, ללא שיקולים
רציונאליים. ומה שהיה אופנתי אתמול כבר פאסה היום. אופנה גם משתנה מאזור לאזור. ילדים שמגיעים למערכת החינוך מארצות אחרות בלבוש שהיפה בארצם זוכים ללעג על לבושם מצד הילדים המקומיים ומהר מאוד מתאימים עצמם לאופנת הלבוש המקומית.
לחברות אופנה תכתיבי לבוש שונים. אופנה בחברה החרדית שונה מאופנה חברה החילונית. בחברה החרדית מעצבי אופנת נשים למיניהם ישקיעו מחשבה ויעצבו פריטי אופנה שאין לחברה החילונית עניין בהם. למשל פאות שער לנשים, כובעים להסתרת השיער, שמלות המצניעות את אברי הגוף השונים. למתבונן החילוני הלבוש בחברה החרדית יראה אחיד אך לא הוא. גם בחברה החרדית יש טרנדים אופנתיים ויותר נשים נוהות אחר השפעת האמירה האופנתית שבחברה שלהם. בחברה החילונית מעצבי אופנת נשים יעצבו פריטי לבוש שלנשים החרדיות אין עניין בהם כגון בגדי ים חשופים, גופיות, מכנסיים, שמלות ללא שרוולים וכו'.
האופנה משפיעה על תפיסת היופי בעיני הציבור. זכור לי שבצעירותי כפרצה לה האופנה של מכנסיים מתרחבים,/מכנסי פדלופון, אני וחבריי שהיינו בתנועת הצופים התייחסנו אליהם בתחילה כמכנסיים של "פושטקים" דהיינו עבריינים. התנגדנו בתוקף ללבוש מכנסיים כאלה. אופנת מכנסי הפדלפון האלה תפסו להם מקום נכבד בעולם האופנה דאז, ילדי הפרחים אף הם נכסו לעצמם פריט לבוש זה וגם אנו ילדי תנועת הצופים נענינו לתכתיב האופנתי ואותם מכנסיים שהיו בתחילה מאוסים בעינינו הפכו פריט טרנדי גם בארון הבגדים שלנו. מה שמחזק את המשפט הפותח שאופנה היא השפעת הסביבה על האדם.
נשים נעתרות להשפעת הסביבה האופנתית יותר מגברים. למה? כי הן נחשבות למין היפה שבאדם והן מוכנות למען היופי להיעתר לנוסחת היופי שקבעו אלילי האופנה . תראו לי אישה אחת שמבחירתה הייתה הולכת לעבודה עם נעלי עם עקבים גבוהים ודקיקים ומסתובבת יום שלם עם פריט הלבוש המזיק והלא נוח הזה. אם האופנה לא הייתה תכתיב חברתי שמתלבש על הצורך של האישה ביופי, להערכתי