תיקון חיווי אשראי

חוק דירוג האשראי נכנס אל חיינו אי שם בשנת 2019 ואמור לעודד תחרות בין הנבקים והמוסדות הלווים, לא רק בין החברות אלא גם על שאר האזרחים כלקוחות. את חוק דירוג האשראי רובנו מכירים כחוק שנחקק בשנת 2016 והוא היה אמון על איסוף נתונים שלילים בלבד, וההבדל העיקרי בין החוקים הוא שבחוק הנוכחי יאספו אודותיכם גם הנתונים החיובים. אלו יכללו כל פעולה פיננסית שלקחתם במהלך השנים, החל מהיום שבו פתחתם חשבון בנק ועד לימינו. נתונים אלו שמורים במאגר של בנק ישראל ומועברים אל לשכות האשראי השונות, המפיקות מאותן נתונים חיווי אשראי ודירוג אשראי אשר ידרגו את התנהלות הפיננסית שלכם.
אך מה אפשר לעשות על מנת לבצע תיקון לחיווי אשראי? במאמר הבא.

דירוג אשראי או חיווי אשראי?

אם נוכל לפשט את שני המושגים אפשר לומר שדירוג אשראי מבצע ניקוד לפעולות ומדרג את היכולות הפיננסיות בעזרת מספרים- 100 עד 800. בדירוג זה לא תהיה שום חוות דעת של לשכות האשראי, אלא רק מדדים סטטיסטים הקשורים לפעילות שלכם וליחס שבין החוב שלכם אל ההכנסה שאתם מייצרים.
על מנת שהבנק או המוסד המלווה יוכל לקבל גישה אל דירוג האשראי שלכם הוא יצטרך לבקש את אישורכם, אחרת לא יוכל לצפות בדירוג. אך בכל הקשור לחיווי אשראי הבנק או המוסדות הלווים לא יזדקקו לאישור שלכם, ויוכלו לקבל מלשכות האשראי פירוט מפורט הכולל חוות דעת להתנהלותכם הכלכלית והאם אתם לקוחות בעלי סיכון גבוה או בשורה תחתונה, האם לאשר לכם את ההלוואה או לא.

תיקון של חיווי אשראי

במידה ונמצאה טעות בחיווי האשראי או דירוג האשראי שלכם שמורה לכם הזכות לתיקון המידע הקיים, את זה תוכלו לעשות בעזרת מערכת נתוני האשראי של בנק ישראל ולהכנס לרובריקה "בקשה לתיקון מידע".
שם תוכלו לבקש תיקון למידע שנמצא במאגר ועל מקור המידע להשיב תוך שבעה ימים. במידה ולא הגיב הבקשה שלכם תאושר או תסורב. במידה והשיב והציג נתונים המאמתים את המידע הקיים, הבקשה שלכם תדחה גם כן. אך במקרה בו לחברה בעלת המידע לא יהיה מידע המאמת את הנתונים עליהם דיווחתם, הבקשה שלכם תאושר. אם ובמקרה חיווי האשראי שלכם הינו שלילי והבנקים או המוסדות הלווים לא אישור לכם הלוואה, על פי החוק לאחר חצי שנה חיווי האשראי ישתנה לחיובי וזאת במידה ולא היו פעילויות חריגות שונות בחשבון. 

עבודה בימי קורונה

העולם משתנה ואנחנו עדים לכך, זה קורה ממש לנגד עינינו, לא שינויים מבניים כמו המהפכה המתועשת או עידן השעתוק הטכני שהביאו למה שאנחנו מכנים בשם "קידמה", אלא שינויים שנכפים עלינו בלי יכולת שלנו להלחם או לעצור אותם, סוג של חוסר אונים במיוחד עבור מי שרגיל למלוך ולשלוט ולנהל את הסביבה שלו, יש מלכה חדשה שדורשת התייחסות, "קורונה" שמה. המצב השפיע אפילו על סקרי שכר.

המצב החדש מייצר, עבור אלו הגמישים והפתוחים לשינויים, הזדמנויות. לא הזדמנויות כלכליות שיביאו עוד רווחים ורווחה כלכלית אלא הזדמנויות לבחון מחדש את חיינו. הערניים שביננו שמו לב שפתאום סביבת העבודה מאפשרת לנו להגיע לאותן התוצאות, גם אם נבלה פחות זמן במשרד, חלק גדול מהמשימות, יכולות להיעשות בשיחת טלפון או שיחת ועידה מהבית והכל הרבה יותר ענייני וקצר, כי למי יש כח לבהות במסך ולקשקש שטויות עם קולגות כשיש סיר על האש והילדים דורשים את תשומת הלב שלנו. הפכנו להרבה יותר יעילים ומועילים והבוס גם כן מבסוט כי כבר לא צריך לשלם שכירות יקרה, לתחזק משרדים ולשלם נסיעות. פתאום מגלים שיש דרכים אחרות להגיע לאותן התוצאות ובלי לשרוף זמן, דלק ועצבים בפקקים.

הדבר דורש הסתגלות ויצירתיות אבל אין ספק שאין שום דרך אחרת לשרוד. מה עם הנדל"ן המסחרי, בטח אתם שואלים. יש לי חבר שמנהל נכסים מסחריים בפתח תקווה והוא מספר שבניינים הומי עובדים בקושי מאוכלסים היום. גם לזה יש פתרון, חלק גדול מאוד מבנייני המשרדים ממוקמים בערים וכפועל יוצא מה"מצב" מתחילים להסב אותם למגורים. זה יוריד (אולי) את מחירי הדיור וייתן קצת אוויר גם לנדלניסטים.

אם אתם שואלים אותי אז אני אגיד: תענוג… מה יכול להיות יותר טוב מלזהות שאנחנו יכולים לעבוד פחות ולשהות עם המשפחה שלנו יותר. קשרים משפחתיים מתהדקים כי אנחנו סגורים בחלל אחד וחייבים להסתדר, אנחנו נחים יותר וחווים הרבה פחות סטרס ויכולים לנשום קצת מהטירוף של עבודה – קניות – ילדים – חוגים – ועוד רשימות אינסופיות של מטלות שהיו סוג של לופ שלא נתן לנו באמת להרים את הראש ולזהות שיש עולם יפה ומרגש סביבנו.

מהי איגרת חוב ממשלתית?

ללא מעט חברות ציבוריות יש כלים פיננסים שיכולים לעזור להם להגדיל את כמות ההשקעות, אלו יכולות להתארך על מגוון רחב של מוצרים בפיתוח, מניות מונפקות, שיתופי פעולה ועוד.

גם עבור ממשלות מערביות יש לא מעט דרכים בכדי לגייס כספים עבור פרויקטים מסויימים או פשוט הקטנת החוב הלאומי. אחת הדרכים שבה תוכלו לקחת חלק ולקצור מעט מפירות הממשלה והתפקוד שלה, יהיו איגרות החוב השונות שאותם מנפיקה הממשלה. לאיגרות אלו לרוב ישנו מועד פירעון, כך שלרוב תוכלו להנות מריביות שיקבעו מראש ובחלק מסוגי האג"חים גם תשואה המוגדרת מראש

•אצל מי אפשר לקנות איגרות חוב ממשלתיות?

אין איזה שהוא גוף ספציפי או מסויים אשר מחזיק באיגרות, אבל כן תוכלו לעשות זאת בצורה עצמאית דרך הבורסה וכמובן דרך ברוקרים/חברות פיננסים.

•איזה סוגים של איגרות חוב יש?

ישנם אג"חים המתבססים על אופני החזר וחישוב של ריביות שונות.

הראשונה היא אג"ח צמיתה(או קונסול) אשר לה אין מועד פירעון ותוכלו להנות מתשלומי ריבית קבועים. השנייה היא אג"ח הצמוד לסוגי מטבעות שונים, כמו הדולר. השלישית היא אג"ח אשר צמוד למדד ומושפעת משינוי מדד המחירים לצרכן בצורה ישירה. הרביעית והדי פופולרית היא אג"ח בריבית קבועה, המוגדרת מראש ואינה משתנה עד למועד הפרעון שלה.

•מתי בדרך כלל מגיע מועד פירעון?

המועדים נעים בין שנה ל30, אך ישנם 3 סוגים אג"חים המעוגנים זמן והם נחלקים לקצר מועד, לטווח בינוני ווטווח ארוך. בין איגרות אלו ישנה גם אג"ח צמיתה שהזכרנו לפני כן.

•מתי הריביות המשולמות?

ריביות משולמות ברוב מקרי האג"ח הממשלתי בין פעם לפעמיים בשנה

•האם אפשר להשקיע באיגרות חוב רק של ממשלת ישראל?

לא ולא. תוכלו להשקיע באיגרות חוב של ממשלות זרות, כדוגמת ארצות הברית ובמסלולים שונים.

•רק לממשלות יש איגרות חוב?

גם לא. ישנן אגרות מוניציפליות אשר משתמשות באגרות חוב על מנת לממן פרויקטים כאלו ואחרים. יחד עם זאת אג"חים אלו נחשבים ליחסית בטוחות מבחינת השקעה.

16 פרויקטי פינוי בינוי בפתח תקווה

בעיר פתח תקווה כיום ישנם מספר פרויקטים להתחדשות עירונית בהובלת כרמים, המנהלת המרכז את הנושא בעירייה. ריכזנו כאן 16 מהפרויקטים המובילים בעיר:

 1. פינוי בינוי ברמת ורבר – שכונת רמת ורבר שבה מעל 10 אלף תושבים הגרים בקרוב לארבע אלף יחידות דיור שנבנו בעיקר בשנת החמישים עד השבעים של המאה הקודמת. יתרונות השכונה היא במצב הפיזי הסביר של בתים רבים בתוכה וקרבה לשכונות חזקות בעיר כמו גם למרכז העיר, לבית החולים, לקניון ולפארק פ"ת, גם בתוך השכונה יש פארק עירוני שנתפס כאי ירוק. השכונה היא שכונה שקטה מצד אחד ומצד שני ממקומות על ציר תנועה חשוב שבעתיד יכיל גם קו רכבת קלה, גם בתוך השכונה עצמה ישנה תחבורה ציבורית מפותחת יחסית. הרבה דיירים מעוניינים בהתחדשות עירונית אך יש לא מעט בעלי נכסים שאינם גרים בשכונה עצמה.
  תוכנית ההתחדשות שואפת ליצור ציר ירוק במרכז השכונה עם הרבה שטחים ומבני ציבור בעוד שהיא מנתבת את הבניה הגבוהה לז'בוטינסקי ושוליים של השכונה. דווקא באזורים המוצלחים יותר העירייה מעוניינת להגביל את פרויקטי הפינוי בינוי כדי לשמור על האופי השקט של השכונה. מה שכן, השאיפה היא לחדש את מבני הציבור וליצור יותר עירוב שימושים, לסדר את המדרכות ושבילי האופניים כדי להקל את התנועה מתוך השכונה אל צירי התחבורה וקו הרכבת שבסביבתה.
 2. שכונת יוספטל – בשכונת יוספטל נבנתה תוכנית פינוי בינוי מובילה בפתח תקווה שמטרתה לשדרג את השטחים הציבוריים, לחזק את התשתיות ולהוסיף מבני ציבור. בין הרחובות הכלולים בתוכנית: השומר, ותיקים, ברנר, מסריק, בת שבע, ויסבורג, אסתר המלכה, שאול המלך, יבנה, קדושי פרהוד, שמחה הולצברג, הרב חנזין ובר גיורא.
 3. רחוב אורלוב  – בתחילת רחוב אורלוב ובסמיכות לרכבת הקלה 2 בניינים עם 24 דירות אמורים להפוך לשני בניינים עם 88 יחידות דיור בשינוי די קיצוני.
 4. מתחם הרמן פוגל – במתחם הממוקם בין רחובות פינסקר, מבצע קדש ודב ימיני יפונו 184 דירות ויבנו 700 דירות במקומן על שטח עצום של 24 דונם עם שטחי מסחר, שטחים ציבוריים, מוסדות חינוך ועוד.
 5. רחוב צלאח שלום בשכונת עמישב – הריסה של 60 דירות ובנייה של 245 דירות במקומן.
 6. פינת הרחובות קפלן – ז'בוטינסקי –  3הריסת שלושה בניינים עם 48 דירות והקמה של שני מגדלים במקומם עם 192 דירות לצד החרבת בית ספר קפלן, בניית גני ילדים ושדרת מסחר עם שלוש קומות של משרדים.
 7. פינת ז'בוטינסקי קרול – מתחם שלום אש, מתחם אשר יכלול 750 דירות חדשות המתפרסות על 5 מגדלים בני כ-31 קומות בכל בניין. במגדלים חניות תת קרקעיות, כאשר כל השטח העילי יהיה משותף לטובת פארק רחב ידיים.
 8. יהלום 1 – הריסת הבניין הישן ובנייה של חדש במקומו
 9. רחובות צפת, טבריה ושבט דן בעמישב – הריסת  בנייני שיכונים הכוללים 54 דירות ובנייה של 220 דירות במקומן בשני מגדלים בני 18 ו-25 ושני בניינים בני 10 קומות.
 10. עזרא ונחמיה 1-5 – הריסה של 4 מבנים קיימים ובנייה של 2  מגדלים בני 17 קומות כל אחד ושני בניינים בני 8 קומות עם קומת מסחר.
 11. יצחק שדה 34 – הריסה ובנייה של מגדל בן 19 קומות.  
 12. אורלוב 90 – 104 – מה שמכונה פרויקט כיכר התרבות. מדובר על שני מגדלים בני 27 קומות ששלוש מתוכן מיועדות למסחר ותעסוקה, גן ילדים ומועדון דיירים.
 13. ז'בוטינסקי 19 פתח תקווה –  שני מגדלי מגורים בני 25 קומות כולל קומת מסחר וקומת משרדים ולצידם בניין פנימי דרומי בן 10 קומות.
 14. בצייב – רינגלבלום – הריסת הקיים ובניית 4 מבני מגורים בני 9 קומות ועוד מגדל בן 23 קומות.
 15. רחוב קרול – הריסת 5 מבני מגורים הכוללים 96 דירות בצורת "רכבת", ובניית 3 מגדלים חדשים: שני מגדלים בני 26 קומות מגורים+גג,‏ ומגדל אחד בן 27 קומות מגורים +גג. הכל מעל קומת מסחר ושתי קומות תעסוקה. בנוסף יוקם חניון תת קרקעי ויוקצה שטח לטובת בניית בית ספר.
 16. 16.   רחוב אנסקי פתח תקווה – בניית 3 מגדלים של 37 קומות , 20 קומות ו16 קומות וכן בנייה מרקמית של 8 קומות.

בין החברות שלוקחות חלק בפרויקטים ניתן למצוא את:
https://grofit.co.il ואת https://www.ophirbuilding.com

תיבה של אהבה

נכון שנראה שהעולם קצת השתגע? שאנחנו ממש כמו באיזה סרט אסונות? 

הפוך גוטה הפוך. החיים לפני, היו האסון. רק שהיינו רגילים אליהם וחשבנו שזו הדרך היחידה לחיות. האמת שוירוס הקורונה וכל הבעיות שבעולמינו הם כמו המבול הגדול בסיפור התנכי, לכאורה אסון גדול אבל בפועל ניקוי וריפוי לכל האנושות. הקורונה ונגזרותיה הם התופעות שמאלצות אותנו לבנות "תיבת נוח" בישראל, כמו גם בכל כדוה"א, כדי להינצל. התיבה היא יחסים טובים וחמים בין האנשים שעוטפים אותנו ומגנים עלינו מטלטולי החיים. כולנו קשורים ותלויים זה בזה ולכן מתוך אין ברירה כל אחד מאיתנו חייב להתייחס טוב לזולת ולא לנצל או להרע להם. הקורונה באה כדי שנבין שמהות מערכת הטבע, המערכת שבה אנחנו מתקיימים וחיים כולנו מתנהלת ביחסים של התחשבות ודאגה הדדיים ובמקום שנטבע כולנו תחת מכות ודאגות נפעל לפי חוקיה ובראשם חוק הערבות. אם נעשה כך נהפוך לכוח חיובי שזוכה בתמורה לכל השפע והבטחון שהיא מסוגלת להעניק.

בלב שלנו עמוק בפנים יש מרמור. למה יש כל כך הרבה סבל, כל כך הרבה עוול. למה אנחנו צריכים לעבוד כל כך הרבה, למה אי אפשר להסתדר עם אף אחד, למה כל יום הוא מאבק, למה יש לי בור בתוך הלב שלא מתמלא ולמה אני לא מצליח לאהוב? אנחנו סובלים כי אנחנו חיים בניגוד לחוקי הטבע. אנחנו כל כך רוצים יחסים טובים עם האהובים שלנו. הילדים, בני הזוג, המשפחה וחברים אבל בפועל כל אחד מאיתנו סגור בתוך בועה וכשמצטופפים ומנסים להתקרב זה ממש לא נעים ומחניק ודוקר. אפילו עם הקרובים והיקרים לנו ביותר. אם זה כך, בשביל מה ובשביל מי בכלל אנחנו חיים? 

אנחנו חיים בשביל אינטראקציות עם אנשים, החללים שבתוכנו יכולים להתמלא באמת רק דרכם ולכן חוסר היכולת שלנו לתת מעצמנו ולאהוב גורם לנו אומללות רבה. במקביל, האגו שבנו דורש יותר חופש, יותר הנאה על חשבון אחרים, יותר ניצול ושליטה. אנחנו לכודים בלופ, ממש כלואים בתוך בועות. הסבל שלנו, כמו גם ההרס וחוסר האיזון שהאנושות גורמת לסביבתה ולכדוה"א גורם לטבע לשים לכך סוף. לא נוכל עוד להתייחס כך אחד לשני, מבלי שנרגיש כל אחד מאיתנו וכולנו יחד מכות על גבי מכות, בכל תחומי החיים, מהאקלים ועד כלכלה ובריאות. 

כמו במבול התנכי, כך גם היום, צריך פשוט לבנות תיבה. תיבה אחת לנו ולאנשים שבחיינו, מבני הזוג והמשפחה ועד כל המדינה, תיבה אחת של יחסים קרובים וחמים שבה כולם מבינים שאסור להזיק זה לזה. שהאושר, הביטחון והבריאות שלנו תלוים באלה של כולם. כך נעבור בבטחה את "המבול" ונגיע לחוף מבטחים. חיינו בו תמיד אבל לא הצלחנו להרגיש. נזכה להתקרב מחדש לאנשים האהובים שבחיינו ונהפוך את הארץ שלנו לבית אמיתי, לעם שהוא משפחה בטוחה מכל צרה. 

מה זה דוח ריכוז נתונים?

באפריל של שנת 2019 נכנס לתוקף חוק נתוני האשראי, חוק זה מורה לבנק ישראל לרכז את הפעולות הפיננסיות שביצענו במהלך 3 שנים ועד 10 שנים, כאשר המידע יהיה נגיש לחברות האשראי השונות ולבנקים.  נגישות זו וריכוז מידע מהסוג הזה נעשים על מנת לעודד את חברות האשראי והבנקים,  לתת הלוואות בצורה נוחה ועם תחרות גדולה יותר, גם לאלו עם נתונים חיוביים וגם  לעזור לבעלי נתונים שליליים.

מרכיבי הדוח

דוח האשראי מורכב מפעולות פיננסיות שאתם מבצעים, שעל פניו זה אומר המון אבל בעצם לא אומר הרבה לחלק מאיתנו שלא כל כך מאורעים בתחום הפיננסי, לכן לפני שנגלוש למשמעויות של הדוח קודם נכיר אותו.

1. מסגרת אשראי-

לא מעט מהישראלים חיים באוברדרפט עולה ויורד, הדבר הזה הופך לשגרה מהרגע שהבנק מאשר לנו את מסגרת האשראי אנחנו מרגישים "חופשיים" להתנהל בתוכה ומבלי להבין את המשמעות. אך כאשר אנחנו מדברים על דוח פיננסי ועל דירוג אשראי, גם מסגרת האשראי שנקבל מהבנק הינה נמצאת במבחן, כאשר אם חשבון הבנק שלכם נמצא באוברדראפט תמידי הדבר ישפיע על הדירוג שלכם ולהפך.

2.ערבויות-

בדיוק כמו המשפט העתיק, "ספר לי מי הם חבריך ואומר לך מי אתה" רק שבדירוג האשראי ישנה התייחסות גם לערבויות שבהם אתם ערבים להם וגם בהלואות שבהם היו לכם ערבים. כמו מסגרת האשראי גם התנהלות שנו כערבים להלוואות של מכרים וחברים יכולה לתת דגימה להתנהלות הפיננסית שלנו, לכן זכרו כי גם פעולות אלו יכולות להשפיע על דירוג האשראי שלכם.

3.חדילת פירעון/הוצאה לפועל/פשיטת רגל כמובן שכל אלו משפיעים על דוח ריכוז הנתונים, כאשר במקרה של דחיית פירעון או הוצאה לפועל, דוח נתוני האשראי שלנו עלול להפגע ולהראות מאזנים שליליים.

משמעות הדוח

החוק שנכנס לתוקף לפני שנתיים הוא חלק מהניסיון לייצר מערכת פיננסית טובה יותר, תחרות יותר ומתמרצת יותר. כל אלו אמורים לקרות על ידי איסוף המידע הפיננסי שלנו על ידי בנק ישראל(תוכלו לבקש שלא יאספו עליכם), ריכוז בדוח ומתן ציון בהתאם לפעילויות שלנו. כך בעצם שאם יש לכם דירוג אשראי גבוהה, הבנקים יתחרו לתת כם הלוואות ומסגרות אשראי נוחות ולהפך.

ניתן לקרוא עוד בנושא כאן – https://www.captaincredit.co.il/דוח-ריכוז-נתונים

וחשוב לזכור כי חוק זה לא נחקק רק על מנת לעודד תחרות בנקאית, אלא גם לעזור לכם להתנהל בצורה פיננסית בריאה יותר. 

סקר שכר נושאי משרה

מבנה שכר בכירים הוא אחד מהכלים המרכזיים העומדים בפני חברה כדי למשוך אליה מנהלים איכותיים, לתמרץ אותם לבצע את תפקידם לאורך זמן ובאופן שישרת את טובת החברה. זה נכון לא רק לגבי נושאי מפתח בכירים בחברה אלא גם לדרגי הביניים ולתפקידים מסוימים אחרים.  סקר שכר אפוא הנו אמצעי חשוב לבניית תוכניות שכר, הטבות ותגמולים, התומך בהנהלות חברה, מנהלי משאבי אנוש ומנהלי שכר והטבות. הסקר משמש ככלי השוואתי ותומך החלטות הבוחן את המציאות בארץ ובעולם בנוגע לרמות השכר והתגמולים המקובלים בענף, במקצוע ובתפקיד.

כך למשל, בחברות מדווחות (חברות אשר מניותיהן נסחרות בבורסה ו/או הנפיקו אג"ח לציבור), ובכפוף לתיקון 20 לחוק החברות המטפל בנושא תגמול מנהלים, מתנהל תהליך מוסדר ושקוף של קבלת החלטות התגמול בחברות, שתפקידו לחזק את הקשר בין מבנה התגמול של נושאי המשרה לבין ביצועי החברה המנוהלת על ידי אותם נושאי משרה. במסגרת זו קובעות החברות מדיניות תגמול ארוכת טווח הקושרת בין שכר הבכירים לביצועי החברה וקבע מנגנונים שונים לאישור תנאי השכר לנושאי המשרה.

הדיון במדיניות התגמול נערך בוועדת התגמול ובדירקטוריון של החברות הציבוריות, בשים לב לתנאי ההעסקה ולהסכמי העסקה הנוכחיים הקיימים בחברה במועד אישור מדיניות תגמול זו. לצורך בחינת תנאי הכהונה, נדרש לבצע השוואה לשוק (Benchmark) – סקר נתונים השוואתי לשכר המקובל בשוק הרלוונטי לתפקידים דומים בחברות דומות.

 •  לצורך ההשוואה יש לבחור חברות ציבוריות ישראליות הנסחרות בבורסה לניירות ערך בת"א, אשר בעלות מאפיינים פיננסיים דומים (ככל האפשר) כגון – שווי שוק, הכנסות ורווח תפעולי וכו'.
 • סקר השכר יכלול את ביצועי החברה ומיקומה בין חברות ההשוואה בהתאם לפרמטרים פיננסיים נבחרים.
 • ההשוואה תקיף את כל מרכיבי סך התגמול ויוצגו בה (ככל שהמידע קיים): הטווח המקובל לעלות השכר בתפקידים דומים, במונחי עלות לחברה (כולל התפלגות בתוך הטווח); התנאים הנלווים המקובלים בשוק; הטווח המקובל למענקים שנתיים והטווח המקובל לתגמול הוני וסך התגמול.

משרדנו מתמחה בהכנת סקר נושאי משרה או במילים אחרות סקר שכר השוואתי (Benchmark) לבחינת סבירות תנאי התגמול של נושאי משרה בכירים בחברה, הכולל ניתוח סטטיסטי של תנאי התגמול המקובלים לנושאי משרה בכירים בחברות בעלות מאפייני פעילות דומים.

זיתים מבושלים וקצת דמעות

אכלתי היום זיתים מבושלים. אכלתי וטעמתי גם קצת דמעות. האוכל שאנחנו אוכלים הוא לא באמת חומרי, הוא נטו אנרגיה. נטו רגשות. נטו זכרונות ותחושות. אתה לא ממש מבין את זה כשאתה קטן, הרי הכל נלקח כמובן מאליו – חלק טבעי מהחיים. האנשים האהובים שבחייך, כל הטוב שהם עושים לך ועבורך. לא באמת מבינים עד שמתבגרים או לצערנו עד שהאנשים היקרים נלקחים מאיתנו.

זיתים

אמא יקרה, סבתא אהובה, דודה מופלאה..אלו הנשים שבחיינו. אלו שבידיהן ובליבן גידלו אותנו באהבה. וזה מה שקיבלנו מהם. לא אוכל ולא בגדים ולא משחקים – האהבה שלהם גידלה אותנו. להיות אישה זה להיות היולדת, זו שנותנת חיים וזו המטפחת אותם. איך? זה לא טיב המעשים עצמם אלא הכוונה – הכל מתחיל ונגמר באהבה.

מגיל קטן הסתכלתי עליהן, על הנשים הגדולות והיפות שמסביבי, בהערצה. הקשבתי לשיחות, הרחתי בישולים אבל בכנות, אף פעם לא חשבתי שאוכל להיות כמותן. רק הערצתי ורציתי להצטופף להן מתחת

לסינר. להיות על הכפיים, תינוקת מוגנת לעד. כמובן שזה לא אפשרי והחיים דוחפים אותנו בכוח להיות מי שאנחנו חייבים להיות. אנחנו חלק ממערכת מאוזנת וטובה של הטבע שכל פרט בה מטופח באהבה כדי שיתרום את כל מה שהוא למען שאר הפרטים. כולנו קשורים ומחוברים כמו שאומר ערן שיוביץ.

יום אחד את מגלה ממש בהפתעה שגם את הפכת לאישה. זה לא בגלל הבגדים, לא בגלל החמוקיים ואפילו לא בגלל הבישולים הטעימים (למרות שללא ספק הם תורמים) אלא זה כי גילית שגם את מולידה ומטפחת באהבה את האנשים שסביבך – ילדים, בעלי חיים, מבוגרים. כולנו פורחים כשרואים אותנו בעיניים מלאות אהבה. יום אחד את מגלה באמצע כל הבלאגן של החיים , באמצע כל הרגשת אי השלמות שבך שאיכשהו הטבע עשה את שלו ובדרך שלך, בדיוק כמו שאת, גם את הפכת לאישה. זה לא קרה כמו שחשבת ואת מלאה בפגמים כמו תמיד אבל הטבע פיתח בך את היכולת לרצות שיהיה טוב לאחרים, להאיר להם את הלב וליצור סביבם שדה של אמונה ביכולתם, בראייה מלאה ברצון טוב. שדה של אהבה. אולי קצת שונה, קצת אחר כי הוא שלך אבל הוא נושא בתוכו את זה שגדלת בזכותו. את הופכת לאישה כשאת מעניקה אותו הלאה. 

היום אכלתי זיתים מבושלים עם קצת דמעות מתוקות וגעגוע.

חיסונים הם דבר הכרחי?

הדיון על חיסונים עלול להיות מאוד רגיש ויש שיגידו שמדובר בהרעלת הגוף שלנו או בניסיון של חברות התרופות לייצר רווח ועם זאת הייתי רוצה להשוות זאת לחיסונים אצל כלבים שואתם אנו מאוד אוהבים ולרוב לא חושבים פעמיים אם לחסן אותם או לא. לדוגמה כלבת הוא חיסון ליבה ואין שאלה האם לחסן או לא. המחלה עד כדי כך מסוכנת שהחיסון מחוייב בחוק כדי להחזיק כלב. בדומה ניתן לומר שישנם חיסונים רבים בקרב בני אדם שהם חיסוני ליבה ופשוט לא ניתן לקחת את הסיכון שבלא להתחסן עימם.

אך ישנם חיסונים שניתן לשאול לגביהם האם הם הכרחיים? כמו לדוגמא חיסון פפילומה בקרב בני אדם שבתחילה היה מיועד בעיקר לנערות אך לאחר מכן התברר כי חשוב שגם נערים יתחסנו בו. כאן ניתן לפתוח דיון האם הרופאים ממליצים להתחסן או לאו ואיפה עומדת תועלת הפרט מול תועלת הכלל משום שהוא לא מחויב בחוק. בדומה אצל כלבים ניתן למצוא את חיסון הלפטוספורוזיס או העכברת – זהו אינו חיסון ליבה וסיכון ההידבקות תלוי במידת החשיפה של חיית המחמד לנגיף. העכברת מתפשטת בדרך כלל באמצעות שתן נגוע של חיות בר, כך שאיילים, דביבונים, חולדות, בואשים וכולי מעבירים אותה. ניתן לטפל במחלה בקלות אם מאבחנים אותה בזמן אך אם לא היא עלולה לגרום לנזקים בכבד, בכליות ובמערכות נוספות. כך שכאן אם הכלב שלכם נמצא במגע עם איזורים בהם מסתובבים חיות בר ייתכן וכדאי לחסן אותו, בדיוק כפי שאם הנער או הנערה שלכם גדלים בתרבות מתירנית יחסית בכל הקשור ליחסי מין חשוב מאוד לחסן אותם כנגד פפילומה.

ואיך אפשר בלי להתייחס אל וירוס הקורונה – כולנו מייחלים לחיסון אך האם זה יהיה חיסון חובה ואם כן האם לכל האוכלוסיה? ומה לגבי בעלי חיים שנמצאים בסיכון גבוה? האם נצטרך לחסן אותם? סביר להניח שבגלל הטראומה הציבורית והפחד והמודעות רבים יתחסנו בחיסון, אלא אם הם סבורים כי מדובר במגיפה מומצאת או ניסיון לשליטה עולמית. אך האם נבחר לחסן גם את בעלי החיים בין אם כדי להגן עליהם או בין אם כדי למנוע העברת מחלות.
https://handzel.co.il/articles/%D7%97%D7%A9%D7%99%D7%91%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%97%D7%99%D7%A1%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%9D-%D7%9C%D7%99%D7%9C%D7%93%D7%99%D7%9D/
https://davidson.weizmann.ac.il/stub-20
https://stopapilloma.co.il

סבתא בחל"ת מחפשת עבודה

חל"ת או אבטלה

במציאות הישראלית קרוב ל40% מהצעירים נעזרים בהורים שלהם כלכלית. אבל מה קורה כאשר הדור שאמור להיות מבוסס וחוסך כבר לא יכול לסייע כלכלית? עכשיו במשבר הקורונה כשתחומים שלמים נסגרו לחלוטין ותחומים אחרים נפגעו בצורה אנושה אנו רואים לא מעט סבים וסבתות שפוטרו או הוצאו לחל"ת בין אם משום שעבדו בתחומי האירועים והתרבות, הבידור או התיירות או בין אם החברה בה הועסקו ניצלה את התקופה הקשה כדי לקצץ בכוח האדם. אוכלוסיה זו נמצאת בהתלבטות לא פשוטה, האם להתחיל לחפש עבודה מאפס? ללמוד לעשות שימוש באתרים לחיפוש עבודה? לפתוח פרופיל בלינקדין? לכתוב קורות חיים מעודכנים ולהתחיל לשלוח לכל העולם? או להעביר את השנים שנותרו איכשהו עד לפנסיה ולהיפלט משוק העבודה לחלוטין?
במקרים רבים, אפילו כשאנשים אלו בוחרים לחפש עבודה הם מקבלים בתקופה זו בה היצע המחפשים גבוה, הצעות שאינן הולמות את הכישורים המקצועיים שלהם מבחינת שכר או משרות תובעניות מדי מבחינת שעות וימי עבודה. חשוב לדעת בתקופות שכאלו לעשות שימוש בקורסים החינמיים של לשכת התעסוקה, בקבוצות מקוונות וארגונים שנותנים תמיכה לאנשים באמצע חייהם ובכל רשת הקשרים החברתיים שבניתם לאורך השנים. לעיתים יש צורך ללמוד להתמודד עם החרדה והרגשת חוסר הביטחון המתלווים למשבר כזה ויכולים להביא לשיתוק או לפסימיות קיצונית במיוחד. איני טוען כי לצעירים כיום קל יותר אך ללא ספק מדובר בהתמודדות אחרת לחלוטין. אישה צעירה לדוגמא, סטודנטית שגרה בשכירות ועבדה כדיילת או מלצרית או מאבטחת בתחום שנסגר, סביר להניח שמוצאת את עצמה מתמודדת עם חזרה לבית הוריה, קושי לצבור ניסיון תעסוקתי משמעותי ולחסוך ולמעשה הרגשה של חודשים אבודים מהחיים. היא שוקלת למצוא עבודה בתל אביב. במקרים רבים תהליך זה מתלווה לפתיחת חסכונות וניסיון לשמור על האופטימיות ועל מצב רוח מרומם. אם הסטודנטים לומדים תחום שאינו נדרש כיום או תחום שספג מכת מוות מהקורונה הרגשת חוסר הוודאות מתעצמת ואיתה גם השאלות לגבי הסבה מקצועית או יציאה לדרך מקצועית עצמאית. כל אלו בוודאי שמתגמדים אל מול אדם שמתמודד עם חולה קורונה במשפחה או שאיבד אדם לקורונה או במקרה של הסבים והסבתות גם היותם בקבוצת סיכון והצורך לשמור על עצמם יותר מהרגיל